על טכניקות ושיטות

 

 

הרבה מדברים על טכניקות שונות לשירה; מה נכון ומה לא נכון. בואו ונבהיר את הנושא:

 

במשך ההיסטוריה, התפתחו סקולות שונות של שירה, שהיו קשורות באופן בסיסי לשפה: איטלקית, צרפתית וגרמנית.

הכי חשובה וראשונה להופיע היתה הסקולה האיטלקית: גישה זו מחפשת צליל צלול ופתוח; גמיש וספונטני. הטכניקה נותנת חשיבות עליונה לנשימה המלאה, המשתפת גם את הצלעות וגם את הסרעפת. השפה האיטלקית נשמעת קרוב אל השיניים והשפתיים ושבתנועות קיצוניות בהפקת התנועות הלשוניות. אפשר להרחיב בהסברים אבל נסתפק בזה.

הסקולה הצרפתית, מבוססת שוב על אילוצי השפה, היא קצת אפי, וברגע שיש צורך לעלות במנעד, משתמשים במה שנקרא פלסטו. גם הסקולה הגרמנית היתה מבוססת על אילוצי השפה מבחינת הפקת הצליל.

כל סקולה התייחסה לדברים שונים במיוחד: או למילים, או להבעה, או לטהרת הפקת הצליל או לקישוטים ווקאלים.

אחרי אמצע המאה ה-19, כשהתחילו להבין איך מערכת הפקת הצליל בגוף האנושית פועלת באופן מדעית, אז הגיעו למסקנות חדשות בנוגע לטכניקה נכונה: בלי קשר לשפה או מדינה חייבים שליטה מוחלטת על נשימה נכונה ותמיכה! (לפרטים אנא גשו למאמרים בנושא בתוך האתר הזה!)

 

אם נדבר על השירה הקלסית, סיימנו לתאר את השיטות השונות. הרבה השתנה מאז החיבור בין עולם הזמרים לעולם המדע ולא כל מורה התחבר לנושא. זה מהווה בעיה לא קלה.

בעולם המודרני, איפה שטלוויזיה והצלחה המהירה שולטים, מחפשים את הפיתרונות המהירים ובעקבות זה הרבה זמרים מעולים בפוטנציה, נתקעים בבעיות של צרידויות ויבלות לעיתים קרובות, בגלל טכניקה לקויה או לא קיימת.

 

הרבה מפחדים להגיע לשיעוריי פיתוח קול שמה יאבדו את קולם הטבעי שאוהבים. זאת הטעות הכי נפוצה. מורה טוב רק אמור לפתח את זה ולתת כלים כדי למנוע כל מאמץ שייפגע בקול. הבעיה הינה שלא כל מורה יודע לעשות זאת.

 

הרבה מדברים על שיטת "חזה". כל מה שמחפשים בעצם זה הגוון. כששרים כך, משתמשים בחלק מאד קטן של המנעד ומוגבלים מבחינת שירה. זה דרך מאמצת שפוגעת בסופו של דבר במערכת הפונטורי.

אותו גוון אפשר להשיג במה שהיום נקרא "קול משולב". כשההפקה היא נכונה, אנחנו משיגים את אותו גוון שיש לנו בצלילים הנמוכים גם בגבוהים, לאורך כל המנעד. בצלילים העליונים כמו בנמוכים אנחנו נקבל גם עוצמה גדולה בגלל "השילוב", ונוכל לגשת למוסיקה של הז'נרים המודרנים עם הגוון המתאים. לא נרצה לשיר שיר פופ ולהשמע כמו זמר אופרה נכון?

הרבה חושבים שאפשר לעשות את זה לבד. זה נכון עד גבול מסויים. אף פעם אי אפשר לקבל לבד מה שתקבלו ממורה טוב. הרחבה בנושא תמצאו בשאלות נפוצות ובדפים נוספים פה.